Szentkirályi Net Hírmondó

Pekár Erika

1. Úgy hallottuk, nagyon szép eredményt értél el az iskoládban gépírásból, és részt vehetsz egy nemzetközi versenyen. Mesélj nekünk erről!

Kilencedikes korom óta versenyzek gépírás, szövegszerkesztésből. Tízedik osztályos koromban háromszor értem el első helyezést szövegszerkesztésből országos versenyen, ebben a tanévben kétszer lettem második helyezett. Az eddigi eredményeim alapján indulhatok a 2013 júliusában Genthben megrendezendő világbajnokságon, melyre a kiutazásomat többek között Szentkirály Önkormányzata is támogatja.

2. Mikor derült, ki hogy ilyen ügyes vagy ebből a tárgyból? Ez a kedvenc tantárgyad?

Kilencedikes koromban. 2010 novembere tájékán mondta Nagyné Gál Gabriella, gép-írás tanárnőm, hogy szeretne elindítani a következő országos versenyen. 3-4 hónap alatt, heti két órában jutottam el a gépírás tananyag végére. Anyutól korábban már ta-nultam gépelni, így rövidebb idő alatt tudtam egy-egy karaktert elsajátítani. A gépírást csak 9-10. osztályban tanultuk, de mondhatom, hogy kedvenc tantárgyam volt.
Iskolámban egyedüliként pár hónappal később elkezdtem szövegszerkesztésből is versenyezni. A szövegszerkesztést nem órakeretben tanultam, tanulom és gyakorolom, hanem tanárnő útmutatásainak megfelelően itthon.
A szerkesztés során csak billentyűkombinációkkal dolgozom. Újabb és újabb parancsokat keresek vagy találok ki, majd gyakorlok be. A verseny során 10 perc alatt kell minél több korrektúrát elvégezni egy adott szövegben. A nyers szöveget begépelt formában kapjuk, amelyen – a megadott korrektúrajelek jelentésének megfelelően – elvégezzük a módosításokat. Korrektúrák lehetnek például a következők: aláhúzás, fél-kövérre vagy dőltre állítás, szavak cseréje, törlése, beszúrása, szövegrészek áthelyezése, továbbá a szöveg középre zárása vagy betűtípus módosítása stb.

3. Mikor és hova fogsz utazni?

A világbajnokság 2013. július 12-19. között lesz Belgiumban, Genth városában, ahová tanárnőmmel és versenyzőtársammal július 12-én indulunk.

4. Sokat ülsz a számítógép előtt?

 Igen gyakorlás céljából. Korábban volt, hogy 2-3 naponta ültem le gyakorolni. A vb közeledtével azonban mindennap fordítok rá időt. Az időtartam változó, annak függ-vényében, hogy mennyit kell készülnöm a következő napra. Legrosszabb esetben csak egy tízperces másolásra van időm, de előfordul, hogy 3-4 órát is töltök gépeléssel vagy szövegszerkesztéssel, akár éjszakába nyúlóan is. Legnagyobb kihívást az jelenti, hogy megtaláljam a helyes egyensúlyt a két versenyszámra fordított idő között.

5. Mik a terveid? Szeretnél-e továbbtanulni?

Igen, szeretnék továbbtanulni gazdasági vagy pénzügyi területen.

6. Mit szoktál csinálni a szabadidődben?

A szabadidőm legnagyobb részét a gyakorlás teszi ki, azonban szeretek a szabadban tartózkodni, filmet nézni, barátokkal lenni, játszani a háziállatainkkal és még nagyon sok mindent.

7. Mit üzensz a szentkirályi gyerekeknek?

Ajánlani tudom mindenkinek, hogy tanulja meg a 10 ujjas vakírást. Ideális elfoglaltság lehetne a nyári szünetben, azonban feltétlenül kérjék tanácsot gépírás tanártól.
Számtalan pozitív hatása van: javítja a koncentrációt, növeli a monotónia-tűrést, emeli az állóképességet, és tanárnőmtől tudom, hogy általános iskolásoknál segítséget jelent az olvasás- és írászavarral küzdőknek.
Mindenki tud valamilyen szinten sajátos technikával gépelni, azonban ebben az esetben a rengeteg felesleges mozgást végez a monitor és a klaviatúra között, és ez rendkívüli mértékben károsítja szemünket. A szabályos vakírás elsajátításával tekintetünk csak a másolandó szövegre szegeződik. Így munkánk sokkal gyorsabb, pontosabb, gazdaságosabb a munkavégzés, illetve óvjuk egészségünket.


Végül arra biztatok minden diákot, legyetek büszkék arra, hogy a szentkirályi suliba járhattok.

 Köszönöm a lehetőséget az interjúra!

 Készítette: Pekár István